Teledünya SD ve HD Dijital  Yayın Standartları

TELEDÜNYA`NIN STANDART VE YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK SEÇENEKLERİ 

STANDART ÇÖZÜNÜRLÜK (SD):

Standart çözünürlük kavramını açıklayabilmek için öncelikle "piksel" in tanımını yapmamız gerekiyor. Piksel, bilgisayar görüntüsünde programlanabilir temel birim anlamına geliyor. Bu kavram, bilgisayar ekranındaki görüntüyü oluşturan çok sayıdaki küçük ışık noktacığını tanımlıyor. Piksel boyutu, kullanılan ekranın çözünürlüğüne bağlı olarak değişiyor. Örneğin, 640x480 çözünürlüklü bir görüntüde 307.200 adet nokta, yani piksel bulunuyor.

Kısaca SD olarak ifade ettiğimiz standart çözünürlük, PAL TV`lerdeki 720 x 576 piksel özelliğini ifade ediyor. Diğer bir deyişle, SD özelliğine sahip TV ekranı üzerindeki görüntü, 720 piksellik 576 satırdan, yani 414.720 adet küçük ışık noktacığından oluşuyor. Artık dünyanın önde gelen TV üreticileri, SD teknolojisinin bir adım daha ötesine geçerek HD ve Full HD teknolojisi ile donatılmış ürünlerini piyasaya sürüyor. Ancak, Türkiye`de halen kullanılmakta olan televizyonların büyük bölümü SD özelliği taşıyor.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK (HD):

Televizyon yayıncılığında yeni bir çığır açan HD teknolojisi şimdi görüntü ve ses kalitesi ile hepimizi büyülüyor. HD teknolojisinin üretimde kullanılmasıyla, LCD ekranlardaki görüntüler, gerçeği kadar net ve parlak görüntüler, nefes kesen detay derinliği ile birleşiyor.

HD saltanatı, büyük ekranlı TV`lerin çoğalmasıyla başladı. Bir yandan, HD Ready TV kavramıyla tanışırken, bir yandan da HD sinyal veren kaynaklar devreye girdi. Bu işbirliği, yüksek çözünürlüklü mükemmel görüntüyü ortaya çıkardı.

TELEDÜNYA sizlere normal PAL yayınların ulaşamadığı kadar canlı ve detaylı görüntü netliği sunuyor. Televizyonunuz HD Ready özelliğine sahip ise 1280x720 piksel, Full HD ise 1920 x 1080 piksel ekran çözünürlüğündeki yayınlarımız aracılığıyla mükemmel görüntülerle buluşursunuz. HD teknolojisinde, resimlerdeki piksel sayısı arttırılarak daha hızlı resim oluşturma ve ekran titreşimlerini engelleyebilmek için en iyi tarama yöntemleri kullanılıyor. Bu teknoloji, resimleri sizlere en yüksek kalitede göstermeyi hedefliyor. Genel olarak bu yüksek çözünürlüklü formatlar, yalnızca pikselleri ekrana aktarmakla kalmıyor, aynı zamanda pikselleri daha yüksek kalitede sunarak parlak, belirgin resimler üretiyor.

SD`de görüntüler, tipik bir 4/3 oranı ile kare çerçeve içine alınıyor. HD`de ise geniş ekran tanımlı 16/9 oranı ile görüntü dikdörtgen formatında alınıyor. Böylece görüntü alanını dolduğu için daha canlı ve gerçekçi bir görüntü ortaya çıkıyor.

TELEDÜNYA`da HD TV digital yayınlarla, size yüksek çözünürlükteki görüntüyü, Dolby Digital* sesle bir arada sunuyoruz.

* DVD`lerde kullanılan ses kalitesi standardıdır. Bu seçenek yayıncı kuruluş tarafından sağlanmaktadır. Her kanalda desteklenmeyebilir.

Yeni Bir Dünya Teledünya 

Sizi ayrıcalığın keyfini yaşayacağınız yeni bir dünya ile tanıştırıyoruz; Teledünya`da, ülkemizde ve dünyada beğeniyle izlenen birçok televizyon kanalını, üstün görüntü ve ses kalitesi, ayrıca her bütçeye hitap eden ekonomik fiyatlarla izleyebilirsiniz. Teledünya Kablo TV şebekesi üzerinden sayısal olarak sıkıştırılıp şifrelenerek verilen ve televizyona bir şifre çözücü modül, smart kart ya da set top box bağlanarak izlenebilen Türkiye`nin ilk ve tek kablolu dijital TV platformu sistemidir. Kısaca Dijital Kablo TV sistemidir. 

Teledünya`da üç paket bulunmaktadır. Bunlar Giriş Paketi, Temel Paket ve Üst Paket`tir. 60 civarında kanal bulunan Giriş Paketi'ne 12,99 TL, 120`nin üzerinde kanal bulunan Temel paket`e ayda sadece 14,99 TL ve Üst paket`e ayda 22,99 TL`ye abone olabilirsiniz. Teledünya paketleri ile beraber Sinema Paketine de abone olabilirsiniz. Vizioon Sinema paketine 12,99 TL ve Altın Sinema Paketine 19,99 TL ödeyerek abone olabilir, Teledünya`nın üstün görüntü kalitesi sunan hizmetine ekonomik fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Teledünya dijital yayınları Kablo TV şebekesi bulunan 23 ilimizde izlenebilmektedir. Bu iller sırasıyla; Ankara, İstanbul, İzmir, Manisa, Bursa, Eskişehir, Adana, Gaziantep, Mersin, Karaman, Kocaeli, Kayseri, Konya, Antalya, Erzurum, Erzincan, Balıkesir (Merkez), Samsun, Denizli, Edirne, Tekirdağ (Merkez), Tekirdağ Çorlu, Yalova ve Zonguldak`tır. TELEDÜNYA platformundaki kanallar, ailenizle bir arada seyir keyfi yaşayabilmeniz için özenle seçilmektedir. Bu platformda sadece Ulusal kanalları değil, İngiltere, Almanya, İspanya, Japonya, Kore ve Kazakistan gibi ülkelerin sevilen kanallarını da keyifle izleyebilirsiniz. 
TELEDÜNYA çanak anten gerektirmez. Bağlantınız, Kablo TV hattı üzerinden gerçekleştirilir. Bu özellik; hem çanak antenlerin ortaya çıkardığı görüntü kirliliğini, hem de izlediğiniz yayının kötü hava koşullarından etkilenmesini önler. Teledünya`yı izlemek için ihtiyacınız olan tek şey set top box`tır.

TELEDÜNYA frekans kirlenmesinden ve kötü hava koşullarından etkilenmez, müşterilerine kaliteli ve ücretsiz teknik servis hizmeti sunar. Ayrıca müşteriler, kurulumda ya da teknik arızaların giderilmesinde kablo ya da yedek parça gibi malzemelere ücret ödemezler.

* HD yayınlar HD set top box kullanılarak izlenebilmektedir.